تبلیغات
نسیم بوستان - سیره سیاسی امام رضا(ع) در برخورد با دشمن
نسیم بوستان
هر رأی اهدای یک گل لاله برای شهدا و امام (ره) و یک پایه محکم برای انقلاب است؛ روز انتخابات همه می آییم.
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

حرم مطهر رضوی / حرم امام رضاع) / حرم رضوی

قطعاً اقدام مأمون به انتصاب امام رضا(ع) در مقام ولایتعهدی، برآمده از دوستی و محبت نسبت به اهل بیت نبود، زیرا دوستی و ارادت مأمون فقط وقتی قابل تأیید و تصدیق بود که او از قدرت کناره‏گیری می‏ کرد و آن‏ را به امام می‏ سپرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم،این ایام با خیر و برکت مصادف است با دهه مبارکه کرامت. دهه‌ای که از اول ذی‌القعده، با ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) دخت مکرمه امام موسی‌بن جعفر (علیهما السلام) آغاز و با میلاد نورانی امام هشتم حضرت علیّ‌بن موسی الرضا (علیهما السلام) به پایان می‌رسد. مسلمانان و به‌ویژه شیعیان و پیروان اهل بیت (علیهم السلام) در سراسر جهان با برپائی جشن و سرور به شادمانی می‌پردازند و با توجه و توسل به مقامات و معنویات آن بزرگواران، ارادت و عشق خود را به الگوهای فضیلت و کرامت و خاندان و ذوی القربای پیامبر خاتم (ص) نشان می‌دهند. ضمن ضرورت این ابراز شادی و نشاط،، پرداختن به ابعاد معرفتی این الگوهای الهی ضرورت دارد که در این مختصر به یکی از این ابعاد در زندگانی امام رضا (ع) که به بهره‌برداری آن‌حضرت از شرایط ولایتعهدی تحمیلی مربوط می‌شود، می‌پردازیم.

پرداختن به این موضوع در شرایط فعلی که بهره‌برداری از دوره پس از توافق مطرح است، می‌تواند روشنگر این حقیقت باشد که علی‌رغم ناپسندی اصل توافق، می‌توان و باید برای بهره‌برداری از آن موقعیت برنامه داشت و به بیان دیگر، پیروزی مهم، نتایجی است که می‌تواند در صورت بهره‌برداری جهادی و آگاهانه از شرایط پیش رو به‌دست آید. ان‌شاءالله.‌

برای درک صحیح میزان اهمیت شگردهای امام رضا (ع) که به تمام معنا مجموعه‌ای از تهدیدهای شکننده را به فرصت‌هایی طلایی تبدیل نمود، لازم است ابتدا به اهداف مأمون اشاره نموده و سپس به شگردهای امام دقت کرده و در آخر به دستاوردهای این جهاد فکری و سیاسی بپردازیم:
الف)    انگیزه‌های مأمون از پیشنهاد ولایتعهدی به امام (ع)‌
قطعاً اقدام مأمون به انتصاب امام رضا (ع) در این مقام، برآمده از دوستی و محبت نسبت به اهل بیت نبود، زیرا دوستی و ارادت مأمون فقط وقتی قابل تأیید و تصدیق بود که او از قدرت کناره‌گیری می‌کرد و آن‌را به امام می‌سپرد.
جنگ پنج‌ساله مأمون با برادرش برای کسب حکومت نیز شاهدی بر شدت دلبستگی او به قدرت است که فرضیه دوستی او با اهل بیت را رد می‌کند.
اجمالاً می‌توان انگیزه مأمون را در پیشنهاد ولایتعهدی به امام رضا (ع) این‌گونه برشمرد:

1. خاموش کردن قیام‌ها
«اولین و مهم‌ترین اهداف، تبدیل صحنه مبارزات حادّ انقلابی شیعیان به عرصه فعالیت سیاسی آرام و بی‌خطر بود.»
«مأمون می‌خواست یک‌باره آن خفا و استتار را از این جمع مبارز بگیرد و امام را از میدان مبارزه انقلابی به میدان سیاست بکشاند و بدین‌وسیله کارایی نهضت تشیع را که بر اثر همان استتار و اختفا روزبه‌روز افزایش یافته بود، به صفر برساند.»
2. فریب شیعیان
مأمون می‌خواست با طرح ولایت‌عهدی، شیعیان را گمراه کند و این نکته را مطرح کند که اهل بیت (ع) با پذیرش ولایت‌عهدی، برخلاف اعتقاداتشان عمل می‌کنند و لذا از امام (ع) رویگردان شوند.
3. تحکیم قدرت عباسیان
نیروهای خلافت عباسی احساس کردند با طرح ولایت‌عهدی امام رضا (ع) قدرت عباسیان مستحکم می‌شود. از سوئی در بین مردم مطرح می‌شود، خاندان پیامبر (ص) به‌دنبال مادی‌گرایی و امور دنیوی هستند.
4. مشروعیت بخشیدن به حکومت
انگیزه دیگر، «تخطئه مدعای تشیع مبنی بر غاصبانه بودن خلافت‌های اموی و عباسی و مشروعیت دادن به این خلافت‌ها بود.»
5. کنترل امام
«این‌که مأمون با این‌کار، امام را که همواره یک کانون معارضه و مبارزه بود، در کنترل دستگاه‌های خود قرار می‌داد و به‌جز خود آن‌حضرت، همه سران و گردنکشان و سلحشوران علوی را نیز در سیطره خود درمی‌آورد.»
6. جداکردن امام از مردم
«این‌که امام را که یک عنصر مردمی و قبله امیدها و مرجع سؤال‌ها و شِکوه‌ها بود، در محاصره مأموران حکومت قرار می‌داد و رفته‌رفته رنگ مردمی بودن را از او می‌زدود و میان او و مردم و سپس میان او و عواطف و محبت‌های مردم فاصله می‌افکند.»
7. کسب وجهه برای خود
«هدف بعدی این بود که با این‌کار برای خود وجهه و حیثیتی معنوی کسب می‌کرد، طبیعی بود که در دنیای آن روز، همه او را بر این‌که فرزندی از پیغمبر و شخصیت مقدس و معنوی را به ولیعهدی خود برگزیده و برادران و فرزندان خود را از این امتیاز محروم ساخته است، ستایش کنند و همیشه چنین است که نزدیکی دینداران به دنیاطلبان از آبروی دینداران می‌کاهد و بر آبروی دنیاطلبان می‌افزاید.»
8. تبدیل کردن امام به توجیه‌گر اعمال حکومت
در پندار مأمون، امام با این‌کار به یک توجیه‌گر دستگاه خلافت بدل می‌گشت.
9. دلجویی از ملت
ایرانی‌ها نسبت به اهل بیت تعصب داشتند. پس مهم‌ترین هدف مأمون، استیلاء بر سرزمین فارس بود. به‌همین‌دلیل ناچار بود آن‌ها را راضی نگه دارد. پس به نیت دلجویی از آنان، ولایت‌عهدی را به امام (ع) داد.
10. دلجویی از علویان
علویان هم که از دیرباز وارد کشورهای اسلامی شده بودند، در سرزمین‌های دیگر پراکنده شده و توانسته بودند قلب ملت‌های دیگر را به‌دست آورند. پس مأمون با ولایت‌عهدی امام توانست آن‌ها را به سمت خود جلب کند و از جانب قیام احتمالی آن‌ها در امان بماند زیرا پخش‌شدن و زیادشدن آنان حکومت را تهدید می‌کرد.
11. کفاره جرم‌های پدرش هارون
هارون ظلم و فشار نسبت به علویان به‌ویژه ائمه اهل بیت (ع) را از حد گذراند. هرچه بیشتر می‌گذشت، کینه نسبت به او در دل دوستداران اهل بیت بیشتر می‌شد. پس مأمون با پیشنهاد خویش موقتاً توانست انگیزه انتقام را از بین ببرد و خشم و کینه را خاموش کند.
12. تحقیر امامت امام
مأمون از فرآیند ولایت‌عهدی استفاده کرد تا جایگاه و منزلت امام را در کشورهای اسلامی پایین آورد و به امامت ایشان لطمه زند زیرا امام همچون پدرانش به زهد و پارسایی نسبت به دنیا و دوری از کسب جاه و مقام مشهور بود. مأمون خواست با ولایتعهدی به مردم اعلام کند که کناره‌گیری امام فقط به‌خاطر این است که دنیا از امام روی‌گردانده است. این مطلب به‌صراحت در بیانات امام رضا (ع) در گفتگو با مأمون بیان شده است.


ب)    دلیل پذیرش ولایتعهدی
امام(ع) در مقابل مأمون دو موضع می‌توانست داشته باشد: یا پذیرفتن و یا کشته شدن. زیرا مأمون ابتدا کوشید که امام امر خلافت را به‌عهده بگیرد، اما امام با استدلال قوی آن‌را نپذیرفت. وقتی مأمون ناامید شد، به پیشنهاد ولایت‌عهدی به ایشان متوسل شد. اما امام از نیرنگ و مراد مأمون آگاه بود، لذا موضع او عدم پذیرش ولایت‌عهدی بود. این‌بار مأمون امام را به قتل تهدید کرد. امام (ع) در پرسش دلیل پذیرش ولایت‌عهدی می‌فرمایند: «خداوند تنفر مرا نسبت به آن می‌دانست. پس وقتی بین پذیرش آن و مرگ مختار شدم، قبول ولایتعهدی را بر مرگ ترجیح دادم و آن‌را برگزیدم». مأمون هم در گفتگویی طولانی با امام می‌گوید: «به خدا سوگند که باید ولایت‌عهدی را بپذیری، وگرنه تو را مجبور می‌کنم؛ و اگر آن‌را نپذیری، گردنت را می‌زنم.»
در پاسخ این‌که چرا امام شهادت را به قبول ولایت‌عهدی ترجیح نداده است؟ می‌توان گفت:
اولاً امر الهی که امام در اوج عبودیت بدان پای‌بند بود و ثانیاً پذیرش ولایتعهدی برای ایشان آثار سودمندی داشته که نتایج آن به حق و اهل آن، خیر می‌رساند و راه عذر و بهانه را قطع می‌کند.

ج)    اقدامات امام برای خنثی‌سازی نقشه مأمون و بهره‌برداری از آن
امام در عین پذیرفتن ولایتعهدی، برای پیشبرد برنامه‌های مد نظرشان و ناکام گذاشتن مأمون در دستیابی به اهدافش، تدابیری را نیز اتخاذ کردند که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:
1. «هنگامی که امام را از مدینه به خراسان دعوت کردند، آن‌حضرت فضای مدینه را از کراهت و نارضایتی خود پر کرد، به‌طوری که همه کس در پیرامون امام یقین کردند که مأمون با نیت سوء حضرت را از وطن خود دور می‌کند.»
2. «هنگامی که در مرو پیشنهاد ولایتعهدی آن‌حضرت مطرح شد، حضرت به‌شدت استنکاف کردند و تا وقتی مأمون صریحاً آن‌حضرت را تهدید به قتل نکرد، آن‌را نپذیرفتند. این مطلب همه‌جا پیچید که علی بن موسی الرضا ولیعهدی و پیش از آن خلافت را که مأمون به او با اصرار پیشنهاد کرده بود، نپذیرفته است. خود امام در هر فرصتی، اجباری بودن این منصب را به گوش این و آن می‌رساند، همواره می‌گفت من تهدید به قتل شدم تا ولیعهدی را قبول کردم.»
3. «با این همه، علی‌بن موسی الرضا فقط بدین‌شرط ولیعهدی را پذیرفت که در هیچ‌یک از شئون حکومت دخالت نکند و به جنگ و صلح و عزل و نصب و تدبیر امور نپردازد. امام در همان حال که نام ولیعهد داشت و قهراً از امکانات دستگاه خلافت نیز برخوردار می‌بود، چهره‌ای به خود می‌گرفت که گویی با دستگاه خلافت، مخالف و به آن معترض است؛ نه امری، نه نهیی، نه تصدی مسؤولیتی، نه قبول شغلی، نه دفاعی از حکومت و طبعاً نه هیچ‌گونه توجیهی برای کارهای آن دستگاه.»

د)    دستاوردهای امام از فرصت به‌وجودآمده
حضرت رضا (ع) از شرایطی که دست داده بود و طبعاً برایشان آزادی نسبی به همراه داشت، چند زمینه را عرصه فعالیت‌های خویش قرار دادند و توانستند با نشان دادن این نرمش، اهداف کلان مد نظر خود را دنبال و آن‌ها را محقق کنند:
1. اقامه دین و احیای سنت
امام در این دوره اقدام به انتشار معارف حقیقی الهی نمود و توانست ثابت کند که امر خلافت پس از پیامبر فقط باید در دست اهل بیت باشد. نیز سنت‌های محمدی را مثل اقامه نماز روز عید احیاء کرد که شرح آن در کتب تاریخی و احادیث آمده است. موقعیت به‌دست آمده فرصتی بود تا امام رضا و خاندان و یارانش به تبیین مَعالم دین، احیای سنت پیامبر و نشر و ترویج منش و روش اهل بیت علیهم السلام در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی بپردازند.
2. بسیج توانمندی‌ها
پس از ناکام ماندن قیام علویان و شکست نظامی آنان، شرایط پیش‌آمده سبب شد تا آنان دیگر مورد پیگرد حاکمیت قرار نگیرند. انقلابیون در این فرصت، به بسیج نیرو و توانمندی‌ها پرداختند تا پس از دوره‌ای آرام گرفتن، خود را برای قیام در زمانی مناسب آماده کنند. در حالی که امام در دربار بودند و می‌توانستند با وزیران، سرداران و نزدیکان مأمون دیدار و فعالیت خود را دنبال کنند، هر یک از برادران حضرت در شهرهای خود رهبران جنبش شده بودند و یاران ایشان نیز هرجا که بودند، به فعالیت انقلابی خود می‌پرداختند.
3. برملا کردن داعیه امامت شیعی
«اما بهره‌برداری اصلی امام از این ماجرا بسی از این‌ها مهم‌تر است. امام با قبول ولیعهدی، دست به حرکتی می‌زند که در تاریخ زندگی ائمه پس از پایان خلافت اهل بیت در سال چهلم هجری تا آن روز و تا آخر دوران خلافت بی‌نظیر بوده است و آن برملاکردن داعیه امامت شیعی در سطح عظیم اسلام و دریدن پرده غلیظ تقیه و رساندن پیام تشیع به گوش همه مسلمان‌هاست. تریبون عظیم خلافت در اختیار امام قرار گرفت و امام در آن، سخنانی را که در طول یک‌صد و پنجاه سال جز در خفا و با تقیه و به خِصّیصین و یاران نزدیک گفته نشده بود، به صدای بلند فریاد کرد و با استفاده از امکانات معمولیِ آن زمان -که جز در اختیار خلفا و نزدیکان درجه یک آن‌ها قرار نمی‌گرفت- آن‌را به گوش همه رساند.»
4. اعتراف مأمون به حقانیت امام
حکومت امویان و پس از آنان خاندان عباسی، با ابزار ترغیب و تشویق و ترساندن، سعی در پنهان کردن فضایل اهل بیت و کاستن از جایگاه و منزلت آنان داشتند، اما پس از آن‌که امام رضا (ع) منصب ولایتعهدی را پذیرفتند، اوضاع دگرگون شد. اکنون مأمون فضایل اهل بیت را برمی‌شمرد و از مظلومیت اهل بیت علیهم السلام و از ستم‌های حاکمان پیشین بر آن خاندان سخن می‌گفت.
5. مناظره‌های آزادانه امام با پیروان سایر ادیان
مأمون برای تضعیف جایگاه علمی امام رضا (ع)، از دانشمندان سایر ادیان دعوت می‌کرد تا به مناظره با امام بپردازند. او به فضل بن سهل دستور داده بود تا به این منظور، اصحاب آرا و اندیشه‌های گوناگون را گرد آورد. حضرت رضا (ع) از این فرصت هم استفاده می‌کردند و بر اساس کتاب‌های معتبر خودِ آن صاحبان آرا و اندیشه‌ها، به محاجّه و بحث با آنان می‌پرداختند و دلایلشان را مردود و باطل می‌کردند، نهایتاً همگی تسلیم گفتار و منطق امام می‌شدند و به درستیِ اندیشه و افکار آن‌حضرت اعتراف می‌کردند.
6. آزاد شدن علوی‌ها از فشارهای سخت
بسیاری از آن‌ها با هلاکت و یا با آوارگی به نابودی کشیده شدند اما قبول ولایت‌عهدی توسط امام باعث شد که آزار متوقف شود. پس به شیعیان و دوست‌داران اهل بیت فرصتی داده شد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 3 شهریور 1394
جمعه 16 آذر 1397 06:08 ق.ظ

Wow a lot of awesome info!
cialis manufacturer coupon no prescription cialis cheap enter site natural cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis in sconto cialis e hiv 5 mg cialis coupon printable safe dosage for cialis achat cialis en europe cialis pills price each
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:59 ق.ظ

Thank you! An abundance of forum posts.

buy original cialis we like it cialis price click here to buy cialis get cheap cialis cialis herbs cialis canada on line prices for cialis 50mg side effects of cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne opinioni cialis generico
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:46 ب.ظ

Factor nicely applied..
chinese cialis 50 mg viagra vs cialis free generic cialis we recommend cialis info walgreens price for cialis prezzo cialis a buon mercato tadalafil 5mg cialis 50 mg soft tab tadalafil 20mg cialis super kamagra
سه شنبه 13 آذر 1397 04:41 ق.ظ

This is nicely said. .
cialis efficacit cialis without a doctor's prescription cialis en 24 hora cialis kaufen bankberweisung cialis et insomni generic cialis at the pharmacy cialis coupon buy name brand cialis on line calis cialis prezzo di mercato
دوشنبه 12 آذر 1397 04:33 ب.ظ

You definitely made your point.
cialis manufacturer coupon comprar cialis navarr we like it cialis soft gel cialis for sale in europa buy cialis cheap 10 mg prices on cialis 10 mg cialis en 24 hora dosagem ideal cialis canadian discount cialis cialis generico milano
دوشنبه 12 آذر 1397 04:24 ق.ظ

Whoa a lot of very good knowledge!
generic cialis levitra compare prices cialis uk generic cialis review uk comprar cialis navarr prescription doctor cialis calis cialis authentique suisse cialis tablets australia cialis name brand cheap cialis coupon
یکشنبه 11 آذر 1397 04:03 ق.ظ

Truly loads of good advice.
cialis generico en mexico try it no rx cialis cialis 20mg prix en pharmacie click now cialis from canada no prescription cialis cheap cialis 5mg generic cialis levitra we recommend cialis best buy acquistare cialis internet cialis cuantos mg hay
شنبه 10 آذر 1397 04:34 ب.ظ

Thanks a lot! A lot of knowledge.

buy cialis online rx cialis para comprar cialis 50 mg soft tab il cialis quanto costa how do cialis pills work link for you cialis price prezzo di cialis in bulgaria overnight cialis tadalafil cialis online holland cialis farmacias guadalajara
جمعه 9 آذر 1397 04:24 ب.ظ

You actually stated this superbly!
sialis how do cialis pills work cialis for daily use cialis generico milano we recommend cheapest cialis price cialis best prices on cialis 10 mg cialis official site sialis prescription doctor cialis
جمعه 9 آذر 1397 04:38 ق.ظ

You stated that very well!
cost of cialis per pill look here cialis cheap canada cialis generic cialis 20 mg cut in half cialis usa cost cialis tablets cialis rezeptfrei cialis rezeptfrei sterreich free generic cialis cialis e hiv
پنجشنبه 8 آذر 1397 05:15 ب.ظ

Many thanks! Very good information.
cost of cialis cvs ou acheter du cialis pas cher cialis 100 mg 30 tablet cialis pills boards cialis for sale south africa buy generic cialis cialis reviews buy cialis cialis dose 30mg generic cialis soft gels
جمعه 20 مهر 1397 05:25 ق.ظ

Cheers, Ample facts.

buy 10 mg levitra levitra without a doctor prescription buy generic levitra buy levitra 10mg levitra levitra without a doctor prescription levitra generic levitra levitra without a doctor prescription levitra 20 mg bayer prezzo
سه شنبه 10 مهر 1397 05:02 ب.ظ

Very good facts, With thanks!
cialis sans ordonnance bulk cialis cialis cost cialis 20 mg effectiveness cialis ahumada click here cialis daily uk enter site very cheap cialis cialis online holland cialis daily prix de cialis
یکشنبه 1 مهر 1397 12:14 ق.ظ

Thanks a lot, I enjoy it.
pharmacy canada plus canadian discount pharmacies in ocala fl online pharmacies legitimate online pharmacies legitimate canadian online pharmacy the best canadian online pharmacies online pharmacy top rated canadian pharmacies online online pharmacy online pharmacies legitimate
پنجشنبه 15 شهریور 1397 12:41 ب.ظ

Truly a lot of superb tips!
generico cialis mexico we choice cialis pfizer india interactions for cialis wow cialis 20 only now cialis for sale in us cialis with 2 days delivery cost of cialis cvs cialis 5 mg buy miglior cialis generico when will generic cialis be available
چهارشنبه 14 شهریور 1397 04:01 ق.ظ

Really tons of helpful knowledge.
canada medication northwest pharmacies in canada canadian online pharmacies canadian pharcharmy online24 canadian medications list drugs for sale usa best canadian pharmacies online buy vistagra usa canadian pharmacy king online pharmacy canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:32 ق.ظ

Nicely put, Cheers.
where can i buy real viagra online buy sildenafil viagra where can i purchase viagra buying viagra online from canada buy viagra uk next day delivery buy sildenafil viagra where to buy viagra in stores can you buy viagra online cheap viagra prescription can you buy viagra at walmart
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:01 ق.ظ

Excellent forum posts. Appreciate it!
we like it safe cheap cialis cialis generique cialis cost precios de cialis generico overnight cialis tadalafil cialis canadian drugs precios cialis peru price cialis per pill discount cialis buying brand cialis online
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:14 ب.ظ

With thanks. I appreciate this!
5 mg cialis pharmacie en ligne comprar cialis 10 espa241a cialis canadian drugs venta cialis en espaa cialis tadalafil online cialis generico milano cialis kaufen wo cialis manufacturer coupon cialis free trial when can i take another cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 10:48 ب.ظ

Amazing forum posts. Thanks a lot.
cialis in sconto we like it cialis price cialis 5mg cialis efficacit cialis tablets cialis online cialis prices in england cialis 20 mg cost cialis 30 day sample cialis 20mg prix en pharmacie
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:16 ب.ظ

Great postings, Cheers!
buy viagra without consultation buy prescription viagra low price viagra pills buy viagra online discount buy viagra pay with paypal buy viagra no rx buy generic viagra usa buy pharmaceutical viagra generic viagra uk pharmacy is sildenafil generic
شنبه 18 فروردین 1397 06:42 ق.ظ

Cheers! I appreciate it!
cialis para que sirve try it no rx cialis 40 mg cialis what if i take cialis 20 mg effectiveness prezzo cialis a buon mercato buy brand cialis cheap cialis tablets wow cialis 20 cialis tablets australia cialis 100mg suppliers
شنبه 4 فروردین 1397 05:41 ق.ظ

Very good material. Appreciate it.
wow look it cialis mexico i recommend cialis generico compare prices cialis uk tadalafil 5mg cialis generico best generic drugs cialis cialis generico lilly acquisto online cialis we choice cialis uk cialis 100mg suppliers
دوشنبه 28 اسفند 1396 11:13 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
cialis purchasing cost of cialis cvs best generic drugs cialis canadian discount cialis where do you buy cialis cialis tablets australia how much does a cialis cost cialis 20mg preis cf 40 mg cialis what if i take cialis 5mg prix
پنجشنبه 18 آبان 1396 12:40 ق.ظ
پست شگفت آور! ما به این پست عالی در سایت ما لینک می کنیم.
نگه داشتن نوشتن بزرگ
دوشنبه 30 مرداد 1396 03:52 ب.ظ
Hey there I am so grateful I found your blog page,
I really found you by error, while I was searching on Bing for something else, Nonetheless I am here now
and would just like to say thanks for a tremendous post and a all round entertaining blog (I
also love the theme/design), I don't have time to read through
it all at the moment but I have book-marked
it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
will be back to read a great deal more, Please do keep up the superb job.
دوشنبه 16 مرداد 1396 10:25 ب.ظ
Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to
be running off the screen in Opera. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I
thought I'd post to let you know. The design look
great though! Hope you get the issue solved soon. Thanks
یکشنبه 15 مرداد 1396 01:48 ب.ظ
I like what you guys are usually up too. This kind of clever work and
exposure! Keep up the good works guys I've added you guys to my own blogroll.
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:39 ب.ظ
You're so cool! I don't think I've truly read anything like this before.

So good to find another person with a few unique thoughts on this issue.
Seriously.. thank you for starting this up.
This website is something that's needed on the web, someone with some originality!
سه شنبه 6 تیر 1396 10:26 ق.ظ
Hi! I just would like to offer you a big thumbs up for your great info you have got right here on this post.
I will be returning to your blog for more soon.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
دعای عظم البلا
چاپ این صفحه